Zatopeným sklepům v Dolních Břežanech se mohlo předejít!

Obec zvaná Dolní Břežany leží nad Vltavou. V záplavové oblasti se nenachází, je na kopci 5 kilometrů od Zbraslavi v oblasti nad vodním dílem Vrané, takže není žádné kaskádě na ráně. Přesto zde došlo k povodňovým škodám.

Důvod: Neudržovaná a mnohdy nefunkční kanalizace na mnoha místech chybějící.

Sled událostí

Sobota večer… Lije jako z konve, z polí se valí voda, plní se rybník v místním potoce se plní koryto… a je to tady, první výjezd hasičů, do ulice Mladých. Policie ČR z Obvodního oddělení Jílové u Prahy, se snaží dovolat starostovi ten pro jistotu telefon, nezvedá. Nač, vše je OK

Neděle ráno… Ve všech částech obce mají občané zatopené sklepy, je přeplněný rybník a z břehů vylitý potok. Docela šrumec, hasiči čerpali celou noc. Stav v obci odpovídá počasí, stále prší a voda přibývá

Neděle poledne… Příval dešťové vody, zaplavuje kruhový objezd a voda se blíží k náměstí. Sklepy jsou pod vodou. Podle povodňového plánu už dávno není vše OK. Představitelé obce mlčí (nemají proti povodňové pytle s pískem, které lidé žádají). Neexistuje obecní povodňová komise, nikdo preventivně neupozorňuje občany, aby byli ve střehu. Vedení obce zřejmě nečeká nic mimořádného a tak lidé spoléhají sami na sebe, sami si shánějí čerpadla a doufají, že brzy přestane pršet, aby mohli začít svá obydlí vysoušet. Dál sleduji situaci ve středu obce…

Neděle po poledni… Přijíždí SDH Dolní Břežany a pracovní četa obecního úřadu, odstraňují poklopy kanálů a uzavírají kruhový objezd, to už začíná být střed obce neprůjezdný. Klid, velké drama vedení obce nečeká.

Neděle večer… Situace v obci díky SDH částečně stabilizována. Prší méně ale stále. Uklidněni, že je v obci vše v pořádku, sedí naši zastupitelé v teple svých domovů. Občané z ulice Pod Struhami, mi oznamují, že dvě noci skoro nespali. Jedu se tam podívat. Katastrofa, celá ulice byla ze soboty na neděli pod vodou, nad ránem musel HZS Jílové u Prahy povolat bagr, aby odstranil léta zacpanou kanalizaci.

Pondělí… Ulicí Jílovská se valí voda na dvorek pana Slavíčka. Klid, jen jedno z dalších stoletých potrubí pod silnicí, které nepobírá vodu. Někdo stále nepochopil, že je zacpané potrubí pod povrchem. OK to je v pohodě.

Chápu, že nejde všechno hned. Chápu, že se musí řešit spousta jiných důležitějších věcí. Nechápu však, proč se v Dolních Břežanech nikdo nezajímá o stav komunikací a kanalizací, proč se v první řadě obecní úřad nevěnuje tomuto problému a neustále něco odkládá a vymlouvá se na peníze? Asi proto, že jsem jeden ze starousedlíků, na které se v obci z neberou ohledy a kteří se stávají přítěží našich zastupitelů v budování Švýcarského městečka.

 

Kdyby se tomu někdo věnoval tak by dnes polovina sklepů v obci byla suchá.  Ale máme slavnostně otevřenou cyklostezku, budeme mít Laserové centrum, vyasfaltovanou Kaštanku tak je vlastně vše OK.

2 komentáře

  1. Věslav Michalik 16.6.2013
    • Petr Bryk 16.6.2013

Zanechte komentář