Ve Zvoli zasahovalo třicet požárních jednotek

V úterý 14. února ve 2.43 hodin přijalo operační středisko HZS Středočeského kraje informaci o velkém požáru v lakovně soukromé firmy v obci Zvole. Při příjezdu první jednotky na místo šlehaly z objektu vysoké plameny.

Vzhledem k rozsahu požáru, při kterém zřejmě uvnitř budovy explodovalo několik tlakových lahví, počet jednotek stále narůstal a událost se dostala do třetího poplachového stupně.

V době vzniku požáru pracovali ve firmě na noční směně čtyři zaměstnanci. Třem se podařilo dostat ven včas, i když jedna z osob byla lehce intoxikována zplodinami hoření a zároveň popálena na horní končetině a v obličeji. Po ošetření byla odvezena na specializované oddělení do vinohradské nemocnice.

Nezvěstný zůstal jeden z pracovníků, toho v odpoledních hodinách hasiči nalezli při hasebních a záchranných pracích. Ohořelé tělo pohřešované osoby, předali k ohledání lékaři záchranné služby a kriminalistům.

Do nemocnice byl také transportován při zásahu vážně zraněný hasič, kterého zdravotničtí záchranáři museli resuscitovat a byl připojen a umělou plicní ventilaci. Rodině zraněného příslušníka byla poskytnuta posttraumatic­ká pomoc.

Postupně se na místo sjelo 40 profesionálních a dobrovolných jednotek ze Středočeského kraje a Prahy, které své členy v průběhu dlouhého a náročného zásahu střídaly. Velitel zásahu rozdělil celý prostor na dva sektory, které byly dále rozčleněny na několik bojových úseků.

Celkem bylo nasazeno asi 15 útočných proudů – převážně z vnější strany objektu a také z výškové techniky. Na nedalekém vodním zdroji uprostřed obce bylo zřízeno čerpací stanoviště, kde bylo v činnosti i velkokapacitní čerpadlo Somati, které kontinuálně dodávalo potřebnou hasební vodu dálkovým hadicovým vedením.

Stále se ale nedařilo vniknout do některých částí objektu, kde se vlivem výbuchu výrazně narušila celá konstrukce a částečně se i zhroutila, což bylo velké nebezpečí pro zasahující hasiče. Na místo tak byl povolán statik, aby stabilitu budovy posoudil.

Ještě po deseti hodinách se na některých místech objevovalo plamenné hoření a hasiči se stále snažili uchránit před zničením administrativní část rozsáhlého komplexu, na kterou plameny přeskočily. Aby se dostali k některým zasaženým místům, museli pomocí rozbrušovacích kotoučových pil a dalších nástrojů postupně rozebírat střešní konstrukci.

Požár byl lokalizován v 17.40 hodin, kdy byl výrazněji zredukován počet jednotek, které přes noc pokračovali v likvidaci, a zároveň byl snížen stupeň požárního poplachu.

Přímé škody na majetku jsou předběžně odhadnuty na 100 milionů korun, příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování, na kterém budou následující den spolupracovat i experti z Technického ústavu požární ochrany.

Aktualizováno 15. 2. 2017

Vážně zraněný hasič, kterého zdravotničtí záchranáři museli resuscitovat a byl připojen a umělou plicní ventilaci i přes okamžitě poskytnutou předlékařskou pomoc na místě zásahu a následnou hospitalizaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení kladenské nemocnice dne 15. 2. 2017 odpoledne vážnému zranění podlehl.

Jan Odermatt nastoupil k pražskému sboru 13. 12. 1993 jako hasič. Celou dobu sloužil na hasičské stanici Radotín ve směně B. Po absolvování specializačních kurzů se stal technikem chemické služby. Byl zkušeným hasičem, pracoval samostatně, ale zároveň uměl podpořit týmovou práci celé jednotky.

Jan Odermatt byl skvělý kolega a kamarád. Pro pražské hasiče je jeho odchod bolestnou ztrátou, informovala Pavlína Adamcová, tisková mluvčí pražských hasičů.

Zdroj: pozary.cz
Foto: Jan S. & Václav Č. & HZS Středočeského kraje

 

O firmě Josef Šebek – INTEBO

KOVOVÝROBA (CNC) – zpracování plechu: řezání laserem, děrování, ohýbání, svařování (TIG, MIG, WIG), lehké konstrukce, regálové systémy a kovové skříně . NÁBYTKÁŘSKÁ VÝROBA (CNC) – knihovnický, kancelářský a hotelový nábytek (lamino, dýha a kov), vybavení obchodů, autosalonů, regálové systémy. POVRCHOVÁ ÚPRAVA – prášková lakovna.

 

Zanechte komentář

„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich