Nelegální ubytovna a přehnané pocity

Je tomu ani ne měsíc co vypukl rozruch ohledně ubytování čtyřicítky Rumunských dělníků v prostorách objektu Podkova v Dolních Břežanech který vyvolali obyvatelé ze sousedství.

Na základě stížnosti obyvatel z protějšího domu Podkovy na hluk a nepořádek okolo kontejnerů na odpad a poukazování nato, že se z tanečního sálu v prvním patře stala nelegální ubytovna, začala ihned celou záležitost řešit obec, ta podala podnět na živnostenský úřad, stavební úřad i Českou obchodní inspekci.

Své velmi přehnané pocity popsala na diskusním fóru obce zřejmě hlavní aktérka stížnosti. „Pokaždé, když jdu pod Podkovou, doslova mě provrtávají pohledy dělníků vysedávajících na terasách objektu, cítím se hrozně, a zároveň bezmocně, vylézt po setmění z domu, o tom jaký máme strach o malé dcery ani nemluvě. Toto je opravdu neúnosný stav, v posledních dnech zvažujeme co dál, zda prodat byt a odejít, či žit ve strachu a čekat, až se něco stane“, dodala.

Krátce nato, odvysílala Česká televize ve svém zpravodajství „Události“ reportáž o nelegální ubytovně v Dolních Břežanech s ne zcela korektními informacemi (jedna paní povídala) ve které před kamerou vystoupil i starosta obce Michalik. Ten se poté k reportáži vyjádřil na diskusním fóru obce, kde prohlásil, že média mohou k vyřešení problému pomoci. Úředníci budou podle něj jednat rychleji a s větší péčí. „Obec nemůže zachraňovat reputaci Dolních Břežan mlčením tu si může potvrdit jedině tím, že problémy řeší, ne tím, že je zamlčuje“, dodal.

Zda komerční objekt Podkova nesplňuje kritéria nutná pro provozování ubytovny a že jsou v tomto případě porušeny předpisy a zákony není zcela patrné a domnívat se, že zahraniční dělníci budou páchat větší kriminalitu než jiní lidé a popisovat situaci u Podkovy jako v některých čtvrtích amerického Brooklynu je ze strany stěžujících si velmi přehnané ale i směšné.

Podkova, která je již několik let z větší části nefunkční kdysi bývala oblíbeným místem. Nato proč tomu tak je by mohli nejlépe odpovědět právě ti, kteří si dnes stěžují na zmiňované dělníky, stěžovali si totiž i v dobách kdy podnik prosperoval a kdy zde žádní ubytovaní dělníci nebyli. Na zániku se ale také podílelo určitou měrou i vedení obce různými vyhláškami, jednou z nich tak de fakto zamezilo často lidmi vyhledávané hudební produkci.

Spousta nových obyvatel z lokality u Podkovy si neuvědomuje nebo si ani zřejmě nechce uvědomit, že Podkova zde stála již v době, kdy docházelo k výstavbě sídliště, tudíž ti kteří si dnes stěžují, věděli kam a do jakého místa se stěhují, když byty kupovali tak měli v první řadě zvažovat, zda koupit a nastěhovat se či nikoli a ne nyní výhružně zvažovat prodej a odchod z Dolních Břežan.

Jestli je něco neuvěřitelné, tak to není to, že si mohou někteří v této zemi cokoli dovolit, aniž by s nimi uměl někdo zamést, jak také prohlásila anonymní stěžující si na diskusním fóru obce ale to, že si někteří nově příchozí do Dolních Břežan myslí, že se vše bude točit kolem nich a že budou určovat podmínky pro život v obci. Někteří z těchto obyvatel se mnohdy chovají nadřazeně a neohleduplně vůči spoluobyvatelům z jiných lokalit v obci zejména ke starousedlíkům.

Taková je ta naše nynější moderní obec Dolní Břežany.

 

Tags:

Zanechte komentář

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich