Kontejnery a jejich nevhodné stání

Kontejnery a jejich nevhodné stání, problém, se kterým se určitě potýkají v nejedné obci či městě, problém který nelze přehlížet.

Prostředí, v kterém žijeme, nás ovlivňuje, a proto si jej lidé od pradávna snaží zvelebovat a ochraňovat. Nejhorší bezpochyby je fakt, že mnohdy někteří z nás ani nevnímají, že se v tomto prostředí vyskytuje nějaký problém. Lidé jakoby ztratili zájem a pokud už něco vnímají negativně, tak si to spíše nechají pro sebe, možná se s tím smíří a nebo to ignorují. K těmto závěrům mě vede osobní zkušenost s nevhodně umisťovanými kontejnery na objemný a biologický odpad v Dolních Břežanech v ulici Na Vršku a Za Pivovarem, ulic které jak se zdá byly odsouzeny k ignoraci.

Bývaly doby, kdy kontejnery nebyly. Biologický odpad skončil na kompostu (každý měl nějaký), co se dalo spálit, to se spálilo, všechny skleněné láhve byly vratné a každý kousek železa se schovával nebo dal do sběru. Dnes už tomu tak není a bez kontejnerů se lidé a obce těžkou obejdou.

Každá obec i domácnost musí řešit nakládání s odpady a součástí tohoto koloběhu jsou i sběrná místa v podobě kontejnerových a popelnicových stání. Tato služba, je na první pohled neviditelná, je ale o to výraznější v případě, že na-vrsku-odpadse na ní zaměříte ve chvíli, když zjistíte, že se pro vás stává službou nepříjemnou.

Každého z Vás napadne zejména estetický problém, nicméně jako mnohem závažnější skutečností shledávám, umísťování kontejnerů v bezprostřední blízkosti rodinných a bytových domů a to přímo před jejich okny. Tento přístup je zcela nevhodný, omezuje a znepříjemňuje život a je až s podivem, že si to v některých obcích neuvědomují.

Kontejnery na odpad jsou v obci Dolní Břežany přistavovány v pátek odpoledne a odváženy v pondělí dopoledne to znamená ve dnech odpočinku a klidu, a pokud je kontejner umístěn před okna domu v těchto dnech, tak si o klidném odpočívání mohou v domě či bytu bydlící nechat jen zdát.

Zjednodušeně, pokud vám někdo o víkendu pod okna zvlášť v ranních či večerních hodinách bude přijíždět sypat do kontejneru jakýkoli odpad, tak rozhodně nebudete jásat, o tom že po naplnění kontejnerů se mnohdy jeho okolí promění v jakési smetiště ani nemluvě.

Přesto že obec Dolní Břežany je v zajišťování sběru odpadu vzorným hospodářem, ostatně to považuji za její povinnost, tak se v souvislosti s umisťováním kontejnerů opakují stejné nedostatky týkající se důstojných podmínek pro život o kterých bylo zmiňováno v článku“ Jak se v Dolních Břežanech lidem skutečně žije“ a na které není v této obci brán zřetel …narušování soukromí, hluk a nadměrný provoz. Myslím, že je načase pozastavit a zamyslet se.  

 

Zanechte komentář

„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde