Dolní Břežany: Okupace 1939-45 II.

První akce proti okupantům byly zahájeny v sobotu 5. května, když vešlo ve známost, že v Praze vypuklo povstání. Břežanská odbojová skupina, která měla k dispozici zpočátku jen tři armádní pistole s několika náboji, odzbrojila večer 500 mužů Todtovy pracovní organizace a získala tak 37 pušek, 2 bedny ručních granátů a 3000 nábojů do pušek. Odzbrojení Němci byli uzavřeni v budovách velkostatku.

Krátce po této akci se vydala skupina osmi ozbrojených na pomoc obci Libuš, která byla obsazena několika SS-many. Po cestě byla skupina napadena německým letadlem. Střelba z letadla však nikoho nezasáhla, a proto mohli břežanští muži pomoci odzbrojit v Libuši 12 esesáků usazených v budově školy, které pak předali do Modřan.

Na zpáteční cestě byla skupinka opět napadena, tentokrát kulometnou palbou z asi 50 německých tanků ze silnice na Betáni. Nikdo nebyl zraněn, jejich postupu na Prahu však pro značnou přesilu nemohli zabránit. Aby nemohly do Prahy docházet další německé posily, byly v Břežanech, stejně jako v ostatních obcích, vybudovány barikády, které byly obsazeny hlídkami. Jejich účinná obrana však nemohla být zajištěna pro nedostatek těžších zbraní. Současně bylo udržováno stálé spojení se sousedními odbojovými jednotkami, které se vzájemně včas informovaly o pohybu němců.

Po předchozím varování z Vestce připochodovala do Břežan silná ozbrojená jednotka asi 700 mužů poddůstojnické jezdecké školy SS z říčanského okresu, která chtěla bez boje přejít na Zbraslavi řeku a vzdát se Američanům. Vstříc jednotce SS byli vysláni parlamentáři, kteří měli jednat o jejich odzbrojení ještě před průchodem Břežan. Velící důstojníci se odmítli Čechům vzdát. Jednání, které se později ve změněné situaci vedlo v budově četnické stanice bylo přerušeno poté, co Němci obec obsadili a zajali rukojmí, jímž vyhrožovali zastřelením.

Česká odbojová skupina na Zbraslavi byla o vzniklé situaci informována spojkou. Po zásahu energického zbraslavského partyzána v československé vojenské uniformě jednotka SS odešla spolu s rukojmími do na Zbraslav, kde byla předána tamní skupině a rukojmí byly brzy ráno 6. května propuštěni. Zůstal jen velitel břežanské jednotky a předseda NV Jan Beran, který se zúčastnil jednání o odzbrojení Němců. Později se na Zbraslav vrátili i ostatní rukojmí a společně se vraceli do Břežan, z opatrnosti lesem.

Mezi tím byly Dolní Břežany asi kolem šesté hodiny ráno obsazeny jednotkou SS v síle 60 mužů, která přišla z prostoru cvičiště na jih od Sázavy.

…pokračování Dolní Břežany: Okupace 1939 -1945 část III.

 

Tags:

Zanechte komentář

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain