Jízdenkový automat v obci Dolní Břežany

Stojíte na zastávce a potřebujete jízdenku, hledáte po kapsách drobné, a když je konečně najdete, automat na jízdenky nikde! Přijde vám tento scénář povědomý? Jistěže, ten kdo alespoň občas využívá hromadnou dopravu, si to určitě někdy prožil.

Absence automatů na mnoha zastávkách za hranicí Prahy je častým jevem, výjimkou až donedávna nebyla ani obec Dolní Břežany, sehnat zde jízdenku na integrovanou dopravu nebylo možné, automat zde nebyl ani na jedné zastávce. Ten kdo chtěl jet autobusem, neměl jinou možnost, než si jízdenku pořídit u řidiče.

Dopravci se mnohdy hájí tím, že pořízení prodejního automatu je nákladná záležitost, kterou ovlivňuje řada dalších faktorů jako je následná údržba nebo možný vandalismus.

Situace se však v nedávné době v Dolních Břežanech změnila. Na základě podnětů od občanů byl prostřednictvím zastupitelky paní Opletalové (Hnutí ANO) na zasedání zastupitelstva konaného dne 27.04.2015 05/Z/2015 vznesen dotaz, zda by bylo možné v Dolních Břežanech umístit prodejní automat na jízdenky.

Starosta obce na připomínku reagoval slovy v tom smyslu, že v minulosti již tuto možnost vedení obce prověřovalo s tím, že umístění automatu ve vnějším pásmu není možné. O dva měsíce později, na zasedání zastupitelstva konaného dne 22.06.2015 06/Z/2015 informuje starosta zastupitele obce, že možnost umístění jízdenkového automatu znovu prověřil, avšak výsledek byl téměř totožný s předchozím.

„V letošním roce nepořizuje organizátor dopravy žádné automaty, chystá se, že by nějaké pořizoval až v roce 2016 a v současné době jsme ve fázi, že s příslušným pracovníkem zjišťujeme, za jakých podmínek by byli případně ochotni do Dolních Břežan automat nebo dva dát, kolik by to stálo, jestli budou chtít nějaké spolufinancování a jaké mají technické požadavky. konstatoval starosta Věslav Michalik“

Uběhlo čtvrt roku od červnového zasedání zastupitelstva a na centrální autobusové zastávce Dolní Břežany, náměstí (ve směru na Prahu) byl nainstalován starší jízdenkový automat, PID.

Za jakých podmínek byl starší automat na jízdenky v obci instalován, není zatím známo, každopádně podnět zastupitelky Opletalové a pro občany zpočátku neuspokojivé a matoucí informace z dubna a června tohoto roku ze strany starosty obce nakonec vedli k uspokojivému výsledku. Dolní Břežany mají jízdenkový automat který tak zpružní odbavování cestujících v autobusu a zpříjemní jejich cestování.

Zanechte komentář